Naučné stezky

NS Údolí ztracených štol

Okruh Údolím ztracených štol měřící přes 2 km vás provede po žluté kolem 11ti naučných tabulí v údolí říčky Olešnice skanzenem, kolem srubů, rýžoviště, vodního kanálu, stoupy a vodního mlýna a dalších zajímavých míst v okolí. Vstoupit na stezku můžete od za tří vstupních bodů. K Údolí ztracených štol se můžete dostat od chaty po žluté turistické trase pěšky – vstup do údolí je vzdálen 2,6 km pěšky od naší chaty, poté počítejte s 2 km okruhem.

 Trasa Pěšky  NaKole Autem Náročnost Doporučení
2,6 km   45 min  20 min 5 min 2 s kočárkem

Zlatohorská hornická NS – Výrův kámen

Na nejzajímavější úsek Zlatohorské hornické naučné stezky se dostanete procházkou po žluté turistické trase směrem na Hadí louky nebo od Měděné štoly. Seznámíte se s 10ti kulturními památkami a 15ti zastaveními a historií těžby. Celkový délka trasy je 16 km, avšak pokud vyrazíte přímo z chaty, čeká vás turistický okruh dlouhý 12 km. Jednotlivá zastavení: Jíloviště, Měděná štola, Marie Pomocná IV, Marie Pomocná III, Marie Pomocná I, Velké pinky (povrchové doly – propadliny), Starohoří (vodní čerpadla), Středověká úpravna, Olověná štola, Nová Haklberská štola, Výrův kámen, Edelštejn, Žebrácký potok (rýžoviště), Rýžoviště (bedrock), Měkké doly.

 Trasa Pěšky  NaKole Autem Náročnost Doporučení
12 km 4 hod        4

Rychlebské stezky

Pokud máte rádi adrenalin ve spojení s horskými koly, určitě zavítejte na Rychlebské stezky. Tyto trasy – traily tvoří několik propojených okruhů končící i začínající v Černé Vodě (zde je i infocentrum, půjčovna kol a servis) vás zavedou do krásné přírody Rychlebských hor. Mimo profi a středně náročných trailů jsou zde i traily pro začátečníky a děti – cyklisty je nejlehčí 90-120ti minutový okruh –  trail v povodí Černého potoka, vedoucí po asfaltu, zpevněné lesní cestě, pěšince a šotolině.

 Trasa Pěšky  NaKole Autem Náročnost Doporučení
28 km dle trailu   35min     3-5

Lesní bar k Vrcholu Smrk

Unikátním projektem Lesní bar se může pochlubit obec Lipová – lázně v části Horní Lipová. Při výstupu na horu Smrk (1125 m.n.m.) se můžete po 2 km občerstvit v samoobslužném Lesním baru s posezením, ohništěm, žlaby s pramenitou vodou a nápoji a pochutinami, které bar za příspěvek nabízí. Dále můžete pokračovat také k Hornímu baru se speciální horskou sprchou, kde na vás čekají nezapomenutelné výhledy.

 Trasa Pěšky  NaKole Autem Náročnost Doporučení
36 km 2 km – 50 min 34 km – 50 min       3

NS Bílá Opava

Nejlepší způsob, jak se vypravit na pohádkově nádhernou túru Bílou Opavou je z parkoviště u odpočívadla po projetí Karlovou Studánkou směrem na Vidly. Odtud neminete žádnou z přírodních krás této trasy. Při cestě kolem sedmi informačních tabulí skrz mosty, schodiště, lávky a břehy Bílé Opavy budete obdivovat peřeje, kaskády, tůně, vodopády, kaňon, pralesovité smrkové porosty, skalní útvary a bohatou přírodu. Pokud zvolíte okruh kolem chaty Barborky a zpět přes Ovčárnu nebo naopak, určitě neprohloupíte. Celá trasa měří 11 km a dá se ujít za necelé 4 hodiny. Nahoře se můžete také občerstvit, a pokud vám zbudou síly, můžete navštívit také nejvyšší horu Jeseníků Praděd. Trasa je v zimě neschůdná a uzavřená.

 Trasa Pěšky  NaKole Autem Náročnost Doporučení
42 km 11 km – 4 hod 31 km – 40 min         4 TIP